Noční motýl, o. s.
Až se léto zeptá, co jsi dělal v zimě
I když to v tomto deštivém počasí ani nevypadá, mílovými kroky se blíží léto a s ním i zahájení letního kina na Dobráku. A protože my jsme se v zimě opravdu snažili, máte se i tentokrát na co těšit. Bude to letos už po páté, takže by se vlastně dalo hovořit o tradici, a přesto to tentokrát bude všechno o dost jiné než v předchozích letech.

Najdi tři rozdíly
Tak zaprvé nejede koupaliště ani přilehlá Hacienda Mexicana, na Dobráku bude fungovat jen Funpark a venkovní zahrádka restaurace s omezeným sortimentem. I když vám to možná nepřipadá nijak skvělé, i tohle omezení přinese divákům několik výhod. Vstup do kina bude rovnou z parkoviště na křižovatce ulic Jana Babáka a Dobrovského, promítací prostor se posune blíže ke vstupu do areálu a diváci to budou mít blíž, nejen k tramvajové zastávce, ale třeba i k sociálnímu zázemí.
Zadruhé díky přechodu většiny filmové produkce na digitální formát se letos poprvé nebude na Dobráku promítat z klasických filmových pásů. Pořízení digitální technologie, kterou dnes používají klasická kamenná kina, je pro sezónní letní kino tak náročnou investicí, že si jej většina provozovatelů zatím nemůže dovolit. Takže letos se v našem kině bude promítat z profesionálního Full HD dataprojektoru. Nemá to sice vliv ani nekvalitu obrazu, ani na kvalitu obsahu, ale dramaturgii to přece jen trochu ovlivnilo. V programu se tentokrát neobjeví nejnovější letní komedie a akční hity, které v tomto období nabízí většina multiplexů, ale i tak se mohou diváci každý večer těšit na jiný film. A bude to výběr snímků nezpochybnitelných uměleckých kvalit, které se zároveň v době uvedení setkaly s velkým diváckým zájmem a ohlasem.
Zatřetí Letní kino na Dobráku se letos musí obejít bez podpory titulárního partnera. Mimo jiné to znamená, že budeme mít méně prostředků na reklamu, ale o to větší prostor pro kreativitu a vlastní nápady. Změní se vizuální styl propagačních tiskovin, který víc odpovídá filozofii našeho letního kina. Plakáty v lehké nadsázce naznačují, že v kině sice nenabízíme k chroustání popcorn, ale zato tu můžete narazit na jinak poměrně vzácné chrousty. Jsme zkrátka jiní, jde nám o to sdílet kulturní zážitky spolu s našimi diváky, vytvořit v kině příjemnou atmosféru a nabídnout divákům alternativu ke klasické komerční nabídce v ostatních kinech.

Proč to všechno děláme
Těch důvodů je víc, ale ta nejjednodušší odpověď je, že nás to zkrátka opravdu baví. Nejenom proto, že jsme všichni filmovými fanoušky, ale také protože že letní kino je přináší mnohem víc zážitků než jen sledování filmů. Každý z organizátorů je na projekcích osobně zainteresovaný. Při omezeném počtu pracovníků je člověk nucený před projekcí připravit opravdu všechno, od roztažení plátna po otření židliček až po prodej vstupenek. Díky tomuhle nasazení a téměř permanentní účasti, známe své diváky a můžeme s nimi stále komunikovat, sbírat jejich ohlasy a okamžitě reagovat. Velká část diváků se k nám pravidelně vrací, někteří opakovaně navštěvují filmy, které už viděli jinde a vznikají tu vztahy, které by člověk v multiplexu asi nenavázal. Věříme, že kultura není jen synonymem pro slovo zábava a že při návštěvě kina jde o víc než o pouhé vyplnění volného večera. Cílem našeho snažení je vybudovat příjemný ostrůvek, kam může člověk kdykoli v létě zajít a kde se setká nejen s dobrým filmem, ale i s milou atmosférou a vlídným zacházením. Je to zkrátka tak, že po pěti letech společné práce se naše prvotní zamilovanost do dobrého nápadu změnila v lásku, bez které si nikdo z nás neumí léto v Brně představit.

Kristýna Malíková
Monika Šimková
Hana Šmerková
Daniel Zásměta